Dlaczego środki ochrony indywidualnej są ważne?

Osobiste wyposażenie ochronne to często odzież jednorazowego użytku noszona w celu stworzenia bariery między krwią, płynami ustrojowymi, groźnymi wyziewami oraz wypadkami i innymi zagrożeniami, z którymi pracownicy na co dzień stykają się w miejscach pracy wielu branż.

Środki ochrony indywidualnej są często stosowane w celu zapobiegania zanieczyszczeniom krzyżowym, na przykład podczas przygotowywania żywności lub w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas używania chemikaliów. Z tego powodu środki ochrony indywidualnej są niezwykle ważne w branży zdrowotnej, w laboratoriach, szpitalach oraz w przemyśle. Najczęściej do ochrony przed infekcjami używa się osobistej odzieży ochronnej w placówkach opieki zdrowotnej. Środki ochrony indywidualnej działają jak bariera między materiałami zakaźnymi lub zanieczyszczeniami a skórą, nosem, ustami lub oczami.

Konieczne może być również noszenie ochronnych butów, kasków, okularów i specjalnych rękawic. Miejsce pracy zazwyczaj określa, kiedy musisz używać odzieży ochronnej i jaki rodzaj jest wymagany do różnych zadań lub osób.

Wybierając ochronę słuchu, użyj szczegółowej oceny hałasu, aby określić wymagane tłumienie przy wysokich, średnich i niskich częstotliwościach i dopasuj to do odpowiednich produktów. Rękawiczki i rękawice stanowią główną formę ochrony dłoni przed szeregiem zagrożeń przemysłowych, ale można również stosować inne formy ochrony, takie jak odzież ochronna bhp, mankiety na nadgarstki lub maski. Większość prac wymaga pewnej zręczności manualnej, w związku z czym dłonie są narażone na szeroki zakres zagrożeń. Ryzyko obejmuje skaleczenia, otarcia, zanieczyszczenie chemiczne, wibracje, oparzenia, infekcje i podrażnienie skóry. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama obuwia ochronnego zapewniającego ochronę przed wieloma zagrożeniami dla stóp lub nóg, w tym zgnieceniem, poślizgnięciem, przekłuciem, temperaturami, elektrycznością, chemikaliami, czy skaleczeniami. W zależności od zagrożenia odpowiednie mogą być różne opcje, w tym obuwie z ochronnymi noskami i odporną na przebicie podeszwą.