Czy warto jeść pizzę? Odpowiadamy!

Pizza jest przez wiele osób traktowana jako odskocznia od codziennych, normalnych posiłków. Mało kto decyduje się na częste jedzenie pizzy, ponieważ uchodzi ona za bardzo kaloryczną. W związku z tym najczęściej jest jedzona podczas spotkań ze znajomymi. Czy warto jeść pizzę – to pytanie zadaje sobie wielu jej miłośników Przeczytaj niniejszy artykuł oraz poznaj powody, dla których można sobie pozwolić na pizzę. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Wyjątkowy smak i poprawa nastroju

Argumentem przemawiającym za pizzą jest przede wszystkim jej unikalny smak, którego nie da się zastąpić. Ponadto, różnorodność składników sprawia, iż każdy może znaleźć swój ulubiony rodzaj pizzy. Wiele osób uważa, że ta potrawa kuchni włoskiej potrafi wprawić w dobry nastrój po ciężkim dniu bądź żmudnej pracy, zwłaszcza w połączeniu z lampką ulubionego wina.

Obniżenie ryzyka nowotworów

Może być to zaskakujące, lecz jest to prawda – spożywanie pizzy może zmniejszać ryzyko raka. Wynika to ze statystyk włoskiego badania, które wykazało, iż jedzenie pizzy dwa razy w ciągu tygodnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości raka przełyku aż o 59%. Jest to związane z obecnego w pomidorach likopenu, który jest przeciwutleniaczem i zapobiega wielu chorobom. Czy jednak spożywanie zwykłych pomidorów nie jest wystarczające? Okazuje się, że nie, ponieważ likopen jest o wiele lepiej wchłaniany przez organizm, gdy występuje w formie przetworzonej. Z dodatkiem oliwy oraz jedzony na ciepło likopen może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu, w tym także jelita grubego i jamy ustnej. Warto jednak wybierać pizzę, która nie jest za bardzo tłusta, aby jednocześnie nie zwiększyć ryzyko wystąpienia na przykład miażdżycy

Możliwość dzielenia się

Pizza na spotkanie ze znajomymi? To oczywiste! Jest to najczęściej wybierana potrawa na towarzyskie spotkania i jest chętnie jedzona przez każdego. Ponadto, dobre pizzerie często umożliwiają zamawianie pizzy podzielonej na dwie części z innymi składnikami – tak, aby każdy był zadowolony. Pizza jest także dobrym rozwiązaniem dla par, które ze sobą mieszkają i lubią romantyczne wieczory – wtedy ulubiona pizza, pyszne wino, świece i serial sprawią, że będzie to miłe spędzanie wspólnego czasu.

Pizza na słodko

Ku zaskoczeniu wielu osób, pizzę można jeść także na słodko. Coraz częściej oferują je pizzerie, ale są również dostępne wersje mrożone, w wielu sklepach. Nie ma także żadnych przeciwwskazań, aby zrobić taką samemu – wystarczy trochę wyobraźni i dodatek ulubionych słodyczy. Popularnym wariantem jest pizza z owocami polanymi czekoladą. Najczęściej używanymi dodatkami są banany, truskawki oraz orzechy. Zdrowe składniki w połączeniu z ulubionymi łakociami sprawią, że pizza zyska na wartości odżywczej oraz będzie pełna witamin.

Samodzielnie przyrządzona pizza

Nie trzeba posiadać wyjątkowych zdolności, ani też być z wykształcenia kucharzem, aby przyrządzić pizzę samodzielnie. Jeżeli nie chcesz robić ciasta w domu, nie ma problemu – spody do pizzy są dostępne w wielu sklepach. W przypadku gdy masz ochotę poeksperymentować, możesz sam zrobić spód do pizzy na podstawie któregoś z wielu przepisów dostępnych w internecie oraz w książkach kucharskich. Natomiast na pizzy możesz położyć wszystko to, na co masz ochotę – począwszy od podstawowych dodatków takich jak przecier pomidorowy i ser, a kończąc nawet na tak ekstrawaganckich dodatkach jak owoce morza czy mięso kebab. Warto też wiedzieć, że samodzielna pizza lepiej smakuje, a jej przyrządzanie jest ciekawym spędzaniem wolnego czasu – samemu lub ze swoją drugą połówką.

Pizza jako zwykły obiad

Wbrew pozorom, pizza nie musi być zawsze niezdrowa i ociekać tłuszczem. Jeżeli będzie zrobiona na cienkim oraz pełnoziarnistym cieście, ser będzie ograniczony do minimum, a dodatki będą składać się z warzyw, chudej szynki oraz przypraw – pizza może być nawet spożywana jako pożywny oraz zdrowy obiad. Właściwie przygotowana może dostarczyć organizmowi wielu wartości odżywczych oraz mikroelementów.