Jakie wybrać hantle? Najważniejsze ich cechy

Hantle to sprzęt sportowy, który wybrać może dla siebie każdy, kto ćwiczy. Wykorzystywane są w treningach różnego typu. Mają różny ciężar, więc można z nimi ćwiczyć bez względu na poziom siły. Ciężar to jedna z ich najważniejszych cech. Warto znać wszystkie takie cechy, by wybrać odpowiedni sprzęt do treningu.

 

Jakie wybrać hantle? Najważniejsze ich cechy

Regulacja ciężaru lub brak tej opcji

W sklepie ze sprzętem sportowym znaleźć można hantle, które pozwalają na zmianę ciężaru. Można wymieniać krążki, dodawać kolejne albo odejmować te, które są. Dzięki tej możliwości hantle służą dłużej. Są też bardziej uniwersalne. Wystarczy zmienić krążek na lżejszy lub cięższy i korzystać z nich przy różnych typach treningu. Z tych samych hantli mogą korzystać różne osoby. Można też spotkać modele, które nie dają możliwości zmiany obciążenia. Łatwo wśród nich znaleźć takie o wyrazistych kolorach. To ich atut.

Hantle żeliwne czy tworzywo sztuczne?

Żeliwne krążki mają większą wagę przy tej samej wielkości, co inne. Ma to duże znaczenie, gdy trenuje się z dużym obciążeniem. Nie da się ich zniszczyć. Wielu spośród odwiedzających sklep ze sprzętem sportowym to doceni. Mogą jednak uszkodzić podłogę. Ich wygląd może się nie podobać. Hantle pokryte tworzywem sztucznym to mniejsze ryzyko dla podłogi. Niektórym bardziej podoba się ich wygląd. Jeśli potrzebne są modele regulowane i zarazem pokryte tworzywem sztucznym, to wybierze się hantle bitumiczne. Żeliwne wybierze ktoś, dla kogo ich wady nie mają znaczenia.

Jaki wybrać ciężar hantli?

Wybrać 0,5 kg, a może 2 lub 5 kg? Jaka waga hantli na początek, to zależy od konkretnej osoby i od zaawansowania w treningu. Nie wybierze się na początek w sklepie sportowym hantli o wadze 10 kg. Mężczyzna wybierze ciężar 5 kg albo trochę niższy. Dla kobiety maksimum na początek to 2 kg. Lepiej jak zacznie od mniejszego obciążenia. Ciężar nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Problem z wyborem odpowiedniego ciężaru decyduje o wyższości hantli regulowanych. Zestaw hantli 2 x 5 kg albo 10 kg to wersje, gdzie po każdej stronie są dwa lub trzy krążki. Mają różny ciężar. Można dopasować je do swoich możliwości. Jeśli hantle mają po obu stronach jeden krążek, to nie da się zmniejszyć ich wagi. Można jednak dokupić do nich mniejsze obciążenie.

Właściwy ciężar hantli zależy od siły osoby, która będzie ich używać. Można odwiedzić sklep ze sprzętem sportowym np. https://sport-blast.pl/ i kupić hantle z myślą o różnych celach. Służą do rozbudowy mięśni. Wybierają je osoby chcące schudnąć czy poprawić swoją kondycję. Używa się ich więc przy różnych ćwiczeniach. Sposób ćwiczenia też ma wpływ na to, jaki powinien być ciężar. Te same czasem są dobre, a przy innym ćwiczeniu będą za ciężkie.