Pompy w systemach hydraulicznych

Zasadniczym elementem każdego układu hydraulicznego z pewnością jest pompa która odpowiada za wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia, w tym wypadku ciecz jest tłoczona tak aby uzyskać ciśnienie.

Będzie ono potrzebne do sterowania przykładowo siłownikami w różnych maszynach, koparkach czy wyrównywarkach. Z pewnością hydraulika siłowa znajduje zastosowanie w wielu różnych maszynach i urządzeniach budowlanych.

Pompy w systemach hydraulicznych

Szczelność w układach hydraulicznych

Oczywiście aby system działał prawidłowo musi posiadać odpowiednie ciśnienie, w przypadku kiedy jeden z elementów zostałby rozszczelniony, cały system hydrauliczny nie spełnia swojej roli. Dlatego też musimy zadbać o to aby wszystkie uszczelki, elementy łączące były w dobrym stanie, dodatkowo także warto zwrócić uwagę przykładowo na węże hydrauliczne, ich rozerwanie również mogłoby doprowadzić do awarii. Oczywiście w tym przypadku mamy do dyspozycji miernik ciśnienia, jeżeli doszłoby do rozszczelnienia z pewnością od razu zobaczymy to na wskaźnikach, w przypadku wielu maszyn dodatkowo zauważymy wydostający się pod ciśnieniem olej hydrauliczny.

Oczywiście spowoduje to przestój, często mogą być to duże koszty związane z opóźnieniami przykładowo w budownictwie, dodatkowo będzie to także koszt naprawy samego urządzenia. W przypadku kiedy uszkodzeniu ulegnie awarii, problemem może być pompa hydrauliczna, wówczas powinniśmy przede wszystkim zdiagnozować problem, sprawdzić który z elementów został uszkodzony, Często mogą być to problemy z uszczelką lub też wężem w tym przypadku możemy łatwo zdiagnozować problem i go usunąć. Jeżeli jednak usterka jest poważniejsza, jest to awaria techniczna, pewnych elementów mechanicznych pompy wówczas będziemy musieli udać się do specjalistów którzy posiadają odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie.

Może się okazać iż konieczna będzie regeneracja pompy, warto zwrócić uwagę iż są to urządzenia mechaniczne, dlatego też podatne są na pewne uszkodzenia, należy sprawdzić wszystkie elementy takie jak cylinder, tłoczki, tuleje, łożyska. Oczywiście firmy która dokonują naprawdę dokładają wszystkich starań aby naprawy przebiegały jak najszybciej, dzięki czemu uszkodzona maszyna będzie mogła wrócić do pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum napraw pomp i silników hydraulicznych https://www.hydroserwishs.pl