Co to jest zaćma i jakie są jej objawy

Jeśli masz ponad 60 lat i twoje widzenie jest niewyraźne lub mętne, możesz mieć zaćmę.

Jest to dość powszechny stan u osób starszych i może być leczony przez lekarza okulistę. Zaćma zwykle tworzy się powoli. Możesz nie wiedzieć, że ją masz, dopóki nie zacznie blokować światła. Wtedy możesz zauważyć podwójne widzenie w chorym oku, widzenie jest zamglone, rozmyte, przesłonięte, masz krótkowzroczność, występują zmiany w sposobie postrzegania kolorów, problemy z jazdą w nocy, na przykład przez odblaski z nadjeżdżających samochodów, problemy z odblaskiem w ciągu dnia, dotychczasowe okulary lub soczewki kontaktowe przestają być skuteczne.

Co to jest zaćma i jakie są jej objawy

Jak diagnozuje się zaćmę?

Zaćma powstaje, gdy białko gromadzi się w soczewce oka i sprawia, że staje się ona mętna. Dzięki temu światło nie przedostaje się wyraźnie. Może to spowodować również utratę wzroku. Istnieje wiele rodzajów zaćmy, dlatego jeśli masz problemy ze wzrokiem, należy udać się do gabinetu okulistycznego w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Aby dowiedzieć się, czy masz zaćmę, lekarz będzie chciał wiedzieć wszystko o występujących objawach, przyjrzy się uważnie twoim oczom i może wykonać kilka badań oczu.

Badanie w lampie szczelinowej wykorzystuje specjalny mikroskop z jasnym światłem, który pozwala lekarzowi sprawdzić różne części oka. Można zbadać rogówkę, przezroczystą warstwę zewnętrzną. Lekarz zbada również tęczówkę, kolorową część oka, i soczewkę, która znajduje się za nią. Soczewka ugina światło wpadające do oka, dzięki czemu możesz wyraźnie widzieć.
Podczas badania siatkówki lekarz umieszcza krople do oczu, aby poszerzyć źrenice, ciemne plamki pośrodku, które kontrolują dopływ światła.

Chirurgia to jedyny sposób skutecznego leczenia stanu takiego jak zaćma warszawa to miasto, w którym takie procedury są przeprowadzane, ale może nie być potrzebna od razu. Jeśli wykryjesz problem na wczesnym etapie, być może będziesz w stanie poradzić sobie z nową receptą na okulary korekcyjne. Mocniejsza soczewka może na chwilę polepszyć twoje widzenie. Jeśli masz problemy z czytaniem, wypróbuj jaśniejszą lampę lub szkło powiększające. Jeśli odblaski są dla ciebie problemem, sprawdź specjalne okulary z powłoką antyrefleksyjną. Kiedy problemy ze wzrokiem zaczynają przeszkadzać w codziennych czynnościach, nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem o operacji zaćmy.