Wiele firm, ale nawet osób prywatnych, które chcą wdrożyć na rynek nowy produkt technologiczny zastanawia się, ile kosztuje zrobienie aplikacji mobilnej lub webowej. Standardowa współpraca z zespołem programistów lub software house’m może generować spore koszty. Na szczęście obecnie na rynku pojawiają się rozwiązania, które powodu, że wycena aplikacji webowej nie przysparza o ból głowy. Sprawdź, ile kosztuje zrobienie aplikacji na telefon lub komputer, a dowiesz się, czy to w ogóle się opłaca.
Tworzenie aplikacji mobilnych – cennik. Co wpływa na koszty przedsięwzięcia?
Koszt zrobienia aplikacji w dużej mierze zależy od tego, jaki będzie poziom jej skomplikowania. To najważniejsza kwestia wpływająca na wydatki – im bardziej skomplikowany program, tym wyższa jego cena. W dzisiejszych czasach zakłada się, że minimalny budżet na stworzenie naprawdę funkcjonalnej aplikacji to wydatek co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście mowa tu o aplikacjach, które są budowane w 100% od podstaw na autorskim kodzie programistycznym. Chcesz wiedzieć, co wpływa na koszt tworzenia aplikacji mobilnej? Oto kilka podstawowych czynników:
- rodzaj aplikacji,
- platforma, na której ma działać program,
- funkcjonalność oprogramowania,
- koszty stworzenia designu i developmentu aplikacji ,
- wybrany język programowania.
To oczywiście tylko kilka istotnych kwestii, które wpływają na wydatki związane z tworzeniem funkcjonalnego oprogramowania komputerowego, mobilnego lub webowego. Największe koszty, które determinują to, ile kosztuje zrobienie aplikacji to wynagrodzenie specjalistów. Wiele zależy też od tego, jakie przeznaczenie będzie mieć dany program. Do najpopularniejszych aplikacji należą te związane z płatnościami, e-commerce (mobilne sklepy internetowe) oraz portale społecznościowe. Dodatkowo na stale rosnący koszt tworzenia aplikacji wpływają:
- integracje z zewnętrznymi rozwiązaniami,
- dodatkowe moduły dla użytkowników/administratorów,
- wykorzystanie GPS do geolokalizacji.
Ograniczenie kosztów tworzenia aplikacji – czy to możliwe?
W dzisiejszych czasach jak najbardziej możliwe jest pewne ograniczenie kosztów tworzenia aplikacji mobilnych. W jaki sposób? Aby nie generować wydatków związanych z pracą zespołu programistów, można wykorzystać platformy no-code/low-code lub firmy realizujące budowę nowych aplikacji właśnie z użyciem tych metod. Dzięki temu wycena aplikacji webowej lub jakiejkolwiek innej jest niższa, a czas potrzebny do jej zbudowania znacznie krótszy.
Co ciekawe, na koszt zrobienia aplikacji może też wpłynąć sposób jej wdrażania na rynek. Aby ograniczyć wydatki początkowe, warto postawić na MVP, czyli Minimum Viable Product. To minimalistyczna wersja oprogramowania, która pozwala na wstępną ocenę jego funkcjonalności oraz przydatności dla konkretnych użytkowników. Po pozytywnym odbiorze przez klienta lub osoby korzystające z aplikacji, można przystąpić do jej dalszego rozwoju, np. poprzez platformy no-code.