Specjalistyczny sprzęt ciężki do pozyskiwania drewna

Wiele nowoczesnych maszyn do wyrębu i leśnictwa jest specjalnie zaprojektowanych i zbudowanych z myślą o wyjątkowych wymaganiach związanych z pracami leśnymi.

Mówi się, że ciężki sprzęt leśny jest specjalnie przystosowany, ponieważ dzisiejsze projekty maszyn są oparte na dziesięcioleciach doświadczeń związanych z leśnictwem i inżynierią. Specjalnie zbudowane maszyny leśnicze poprawiają bezpieczeństwo pracowników, poprawiają ochronę środowiska i podnoszą wydajność pracy. Są też one stale udoskonalane i projektowane według najnowszych wytycznych technologicznych. Specjalnie zbudowane maszyny leśnicze są przeznaczone do pracy w terenie, gdzie pracuje w obszarze wyrębu aby umiejętnie trzymać i ścinać drzewo, a następnie podnosić i układać każde drzewo w żądanym miejscu z kilkoma innymi drzewami, trzymanymi za pomocą sprzętu jak wiązka.

Maszyna jest wyposażona w podwozie gąsienicowe o dużym prześwicie i długi wysięgnik, co zwiększa wydajność, ochronę środowiska i bezpieczeństwo osób pracujących przy wycince.

Wykorzystanie takich maszyn zmniejsza także liczbę pracowników używających pił łańcuchowych potrzebnych do ścinania i przewracania drzew. Niektóre maszyny leśnicze są przeznaczone do pracy przy przydrożnym wyładunku kłód lub w pobliskim terenie, przy ścinaniu kłód z całych drzew. Komputer pokładowy i elektroniczne sterowanie optymalizują cięcie produktów z bali. Maszyna taka sprawdzi się w różnych zastosowaniach związanych z wycinką i okrzesywaniem drzew. Niektóre z takich maszyn są zaprojektowane tak, aby podnosić i obracać kłody z boku na bok, przenosić kłody lub całe drzewa od pnia do przydrożnego miejsca transportu.
Zazwyczaj osprzęt leśniczy liv osa jest również wykorzystywany w ten sposób, że umiejętnie trzyma i tnie drzewo, podnoszą i układają każde drzewo w wybranym miejscu, a następnie okrzesują i tną drzewo na żądane długości kłód. Komputer pokładowy i elektroniczne sterowanie optymalizują cięcie produktów z bali. Chwytak do przechylania kłód i wysięgnik służą do załadunku i rozładunku kłód na ciężarówkach.