Roślinę konopi znajdziemy w trzech gatunkach

Wszystkie formy konopi, których na różny sposób używamy, pochodzą z jednej rośliny uprawnej.

Wartość konopi indyjskich, lecznicza lub nie, zależy w dużej mierze od tego, jak i kiedy ją uprawiamy, jak udoskonalamy ją na potrzeby własnej konsumpcji.

Roślinę konopi znajdziemy w trzech gatunkach

Jakie ziarna marihuany wybrać do sadzenia

Konopie indyjskie są rośliną dwupienną, co oznacza, że można ją podzielić na rośliny męskie i żeńskie. Męskie rośliny wytwarzają pyłek niezbędny do produkcji nasion przez roślinę żeńską, podczas gdy roślina żeńska jest tą, która naturalnie wytwarza więcej głównych kannabinoidów, a mianowicie kwasu kannabidiolowego (CBDA) i kwasu tetrahydrokannabinolowego (THCA), które przekształcają się w odpowiednio CBD i THC. Konopie indyjskie wytwarzają również kilka innych cennych związków, takich jak terpeny i flawonoidy, które potencjalnie działają synergistycznie z kannabinoidami w celu wzmocnienia pożądanych i terapeutycznych efektów.

Większość krajów rozpoznaje tylko jeden gatunek konopi, Cannabis sativa L., ale niektóre rozpoznają do trzech gatunków w oparciu o pochodzenie geograficzne, genetykę i morfologię, a są to sativa, indica i ruderalis. Główna różnica między dzisiejszymi roślinami indica i sativa polega na ich cechach obserwowanych podczas cyklu uprawy. Rośliny Indica są krótkie, mają grube łodygi i szerokie, ciemnozielone liście. Mają również krótsze cykle kwitnienia i rosną w zimnym klimacie z krótszymi porami roku. Rośliny Sativa mają dłuższe cykle kwitnienia, lepiej radzą sobie w ciepłym klimacie z długimi porami roku i zwykle rosną wyższe, mają jasnozielone i wąskie liście.

Znajomość morfologicznych lub fizycznych różnic między roślinami indica i sativa jest bardziej przydatna dla hodowców, pomimo powszechnego użycia tych terminów na rynku konsumenckim. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na hodowlę konopi, dlatego marihuana ziarna cieszą się coraz większą popularnością. Tego typu nasiona możemy zakupić w specjalistycznych sklepach, zazwyczaj prowadzących sprzedaż swoich produktów online.