Wycena projektu freelancerskiego może być trudna, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tej branży. Jest to najważniejsza umiejętność freelancera, którą trzeba opanować. Chcesz otrzymać zapłatę za swoją ciężką pracę, ale chcesz też, by twoja stawka odzwierciedlała twoje doświadczenie. Jak wycenić projekt jako freelancer? Ten przewodnik pomoże ci przejść przez wszystkie niezbędne kroki od początku do końca, aby twoje projekty freelancerskie przynosiły oczekiwane profity.
Stawki godzinowe – czy warto?
Stawki godzinowe są najczęściej stosowane w projektach, w których nie ma ustalonej ceny. Na przykład warsztat samochodowy może pracować w oparciu o stawkę godzinową. Klient jest obciążany w zależności od tego, ile czasu zajmie każdemu mechanikowi wykonanie pracy przy samochodzie. W branżach kreatywnych, takich jak projektowanie stron internetowych czy projektowanie graficzne, stawki godzinowe są często naliczane, gdy złożoność projektu uniemożliwia dokładną wycenę z góry. Klienci, którzy chcą mieć swoje projekty wykonane szybko i nie mają nic przeciwko płaceniu dodatkowo za dodatkowe poprawki lub za czekanie do ostatniej chwili, mogą zaoszczędzić pieniądze, zatrudniając freelancerów, którzy oferują stawki godzinowe.
Stawki godzinowe – potencjalne niebezpieczeństwa
Porównywanie cen z innymi jest normą. Bardziej niebezpieczne jest to, że porównania cenowe skupiają się na niewłaściwym pytaniu: Ile kosztują twoje ceny? Lepszym pytaniem jest: Jaką wartość otrzymam za moje pieniądze? Klient powinien być w stanie zobaczyć i zrozumieć wartość twojej usługi, a tego nie da się określić przez porównanie.
Stawki godzinowe – wniosek
Twój projekt został zrealizowany na czas i zgodnie z budżetem. Osiągnąłeś swoje cele, a twój klient jest zachwycony rezultatami. Co dalej? Problem polega na tym, że rozliczenia godzinowe nie uznają wartości świetnej pracy, a jedynie czas poświęcony na jej wykonanie. Ustalanie cen za projekt przynosi wręcz odwrotny skutek. Zachęca do efektywności, ponieważ zamiast czasu pracujesz za określoną opłatę. Ostatecznie dostaniesz więcej pieniędzy, jeśli wszystko pójdzie szybciej niż się spodziewasz. Praca “całodniowa” może być wykonana znacznie szybciej, a twój klient zapłaci ci więcej za to wysoce efektywne wykorzystanie czasu.
Kanał przekazujący wycenę projektu klientowi
Aby zapobiec nieprawidłowościom w wycenach, proponujemy Ci korzystanie z systemu Klamp, który umożliwia łączenie zadań w projekt i szacowanie kwoty za każde zadanie. Koszty poszczególnych zadań stają się kosztem całego projektu. W ten sposób wycena projektu w Klamp zachęca do produktywności. Im szybciej ukończysz projekt dla swojego klienta, tym szybciej będzie on mógł go otrzymać w swoje ręce, a ty szybciej zainkasujesz swoje wynagrodzenie. Jeśli twój klient zyska większą wartość dzięki pewnej funkcji której nie wliczyłeś w wycenę, dodaj ją do projektu. Nie jesteś związany stałymi stawkami godzinowymi ani nie jesteś ograniczony maksymalną liczbą zadań.
Klient otrzymując powiadomienie o nowym zadaniu o określonej kwocie może je zaakceptować, odrzucić lub zasugerować inną cenę. Jeśli dojdziecie do porozumienia, możesz kontynuować pracę z klientem, aż do samej finalizacji projektu. To zdecydowanie najskuteczniejszy kanał komunikacji z klientem i możliwość budowania dobrych długofalowych relacji.
Zakładana wartość projektu i rodzaj klienta
Wycena projektu wyszczególnia różne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę podczas tworzenia wyceny. Pierwszym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest etap rozwoju każdej firmy. Jeśli firma dopiero co powstała lub jest na wczesnym etapie budowania marki, wątpliwe jest, by dysponowała takim samym budżetem jak firma o ugruntowanej pozycji i wartości biznesu. Ważne jest także, by wziąć pod uwagę cele, które twój klient chce osiągnąć. Firma zajmująca się na przykład sprzedażą elektroniki może włożyć wszystkie swoje pieniądze i wysiłek w świetną stronę internetową, bo po prostu jej potrzebują.
Jak wycenić projekt jako freelancer – podsumowanie
Pamiętaj, że nie ma jednego sposobu na ustalanie cen twoich projektów freelancerskich i jest to sztuka, którą doskonali się przez lata z czasem i praktyką. Miej na uwadze, by przed ustaleniem wycen projektów zrobić rozeznanie, ile inni pobierają za podobne projekty.