Jak schłodzić powietrze w czasie upałów?

W czasie upałów będziemy poszukiwali chłodu, możemy wykorzystać różnego rodzaju wentylatory biurkowe czy też stojące.

Warto jednak pamiętać iż nie ochładzają one powietrza jedynie wprawiają je w ruch. Jeżeli chcemy skutecznie obniżyć temperaturę w naszym domu czy też mieszkaniu z pewnością powinniśmy zamontować klimatyzator, nie zawsze jednak mamy odpowiednie warunki do jego montażu, pamiętajmy także iż jest to większy wydatek.

Jak schłodzić powietrze w czasie upałów?

Jak działają klimatory i czym różnią się od klimatyzcji?

Jeżeli poszukujemy niedrogiego i wydajnego systemu z pewnością dobrym pomysłem może być klimator, w tym przypadku będzie to urządzenie mniejsze. Do środka nalewamy zimnej wody, możemy także dodać nieco lodu aby woda była zimniejsza, możemy znaleźć także urządzenia które posiadają specjalne butle na z mrożoną wodę. W tym przypadku klimator może sam chłodzić specjalną ciecz do temperatury prawie 0 stopni. Do urządzenia wtłaczane jest powietrze z zewnątrz, przechodzi przez wkłady następnie zostaje oddane do pomieszczenia. Klimatory posiadają także możliwość oczyszczania powietrza oraz odpowiedniego nawilżenia, niektóre modele posiadają także z możliwości jonizacji powietrza.

Dostępne są różne modele, najczęściej wybieramy klimatyzatory przenośne, które będzie można ustawić w dowolnym pomieszczeniu, często nie zajmują one dużo miejsca. Naturalnie klimatora nie powinniśmy mylić z klimatyzacją, gdzie czynnikiem chłodzącym jest freon. Oczywiście w klimatorze możemy ustawić pożądaną temperaturę, jeżeli uznamy iż jest to wystarczające chłodno możemy po prostu go wyłączyć, lub też zakupić model który będzie się wyłączał automatycznie. Klimatyzatory często osuszają powietrze natomiast klimator je nawilża, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę że na naszych meblach może osadza się wilgoć, w tym przypadku możemy nieco uchylić okno aby wymusić ruch powietrza.

Z pewnością klimatory to dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań, warto zwrócić uwagę iż mają one ograniczoną moc, dlatego często chłodzą określone pomieszczenie. Ich zaletą jest oczywiście mobilność oraz niższa cena w porównaniu do systemu klimatyzacji. Z pewnością warto nabyć urządzenie jeżeli temperatura w lecie mocno wzrasta.