Zasady załadunku i transportu materiałów niebezpiecznych

W przypadku spedycji materiałów niebezpiecznych musimy zachowywać szczególne środki ostrożności, poczynając już od samego etapu napełniania cysterny czy też załadunku na naczepę.

Wówczas powinna się tym zajmować osoba posiadająca odpowiedni kurs, w przypadku materiałów łatwopalnych powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie środki ochrony osobistej, gaśnice dzięki czemu będzie można szybko zareagować w razie problemów. Naturalnie należy odpowiednio zaplanować trasę. Tak jak w przypadku tradycyjnych ładunków możemy postarać się o wybór trasy optymalnej, najszybszej, oczywiście zwracamy uwagę na różnego rodzaju utrudnienia ruchu, remonty, tak aby dotrzeć na miejsce jak najszybciej.

Zasady załadunku i transportu materiałów niebezpiecznych

Jak transportować materiały niebezpieczne

Na drogach często widzimy cysterny które przewożą przykładowo paliwo, posiadają charakterystyczne oznaczenia są to pomarańczowe tabliczki z różnymi numerami. W tym przypadku będzie to numer standardowy oznaczający przewożoną substancje, samochód powinien posiadać oznaczenia z tyłu oraz po bokach. Oczywiście warto o tym pamiętać ponieważ jest to wymóg konieczny, w razie kontroli drogowej jest to oczywiście sprawdzane, podobnie należy zadbać o odpowiednią dokumentację oraz oznaczenie wszystkich pojemników z materiałami niebezpiecznymi.

Naturalnie kierowca powinien posiadać odpowiednie szkolenie z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych, są to tak zwane uprawnienia ADR, mogą one dotyczyć transportu na standardowej naczepie lub też przy pomocy cysterny. Tego rodzaju uprawnienia możemy uzyskać w niektórych ośrodkach szkolenia kierowców. W czasie szkolenia kierowca zapoznaje się z charakterystyką spedycji materiałów niebezpiecznych, zachowaniem cysterny na drodze.

W przypadku przewozów materiałów niebezpiecznych kierowca powinien posiadać także kurs ADR na cysterny, dzięki czemu będzie mógł poruszać się odpowiednim zestawem. Oczywiście w tym przypadku należy zwrócić uwagę na odpowiednie napełnienie cysterny, najlepiej aby była ona napełniona całkowicie, wówczas najlepiej będzie zachowywała się na drodze. Kierowca który chce zajmować się transportem ADR powinien mieć ukończone 21 lat, oraz posiadać prawo jazdy C, będzie to zawodowy kierowca który ukończy kurs ADR zakończony odpowiednim egzaminem.