Palec młotkowaty to deformacja palca u stopy, gdzie koniec palca jest zgięty w dół w wyniku nieprawidłowości w ścięgnach i stawach.
Palec młotkowaty najczęściej dotyczy drugiego palca stopy, jednak może również wpływać na inne palce. Najczęstszą przyczyną palców młotkowatych jest noszenie wąskich butów, które są zbyt ciasne. Palec jest zmuszany do zgięcia, mięśnie i ścięgna w palcach napinają się i stają się krótsze.
Kiedy konieczna jest operacja palca młotkowatego
W początkowych stadiach można poruszać i wyprostować palec u nogi, jednak z biegiem czasu palec młotkowaty sztywnieje, staje się bolesny i nie będzie już możliwe poruszanie palcem. Przy palcu młotkowatym występują również bolesne modzele i odciski. Chodzenie lub noszenie butów może być bolesne, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Łagodne objawy palca młotkowatego można leczyć poprzez manipulację i szynowanie dotkniętego palca.
Warto również zmienić obuwie w odpowiednim rozmiarze lub buty z szerokim noskiem dla wygody, w miarę możliwości unikać wysokich obcasów. Pomocne mogą być również ćwiczenia. Możesz spróbować delikatnych ćwiczeń rozciągających, jeśli palec u nogi nie jest już w ustalonej pozycji. Podnoszenie ręcznika palcami stóp może pomóc rozciągnąć i wyprostować mięśnie stopy. Jeśli stan zostanie wcześnie wykryty i leczony, często można uniknąć operacji. Leczenie zachowawcze zmniejszy ból i problemy z chodzeniem.
W późniejszych stadiach, kiedy w normalnym funkcjonowaniu przeszkadza sztywny i bolesny palec młotkowaty operacja jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Operacja często obejmuje przecięcie lub przesunięcie ścięgien i więzadeł. Czasami kości po obu stronach stawu muszą zostać usunięte lub połączone. W większości przypadków wrócisz do domu tego samego dnia, nie jest wymagany pobyt w szpitalu. Możesz być w stanie obciążyć piętę, aby chodzić w okresie rekonwalescencji. Jednak przez jakiś czas nie będziesz w stanie odepchnąć ani zgiąć palców podczas normalnego chodzenia. Palec może być nadal sztywny po operacji i może być krótszy.