Jak najlepiej wykorzystać psychoterapię?

Psychoterapia różni się od leczenia medycznego, gdzie pacjenci zwykle siedzą biernie, podczas gdy profesjonaliści badają ich, stawiają diagnozę i przedstawiają plany leczenia.

Psychoterapia nie polega na tym, że psycholog mówi ci, co masz robić, jest to aktywna współpraca między pacjentem a psychologiem.

Jak najlepiej wykorzystać psychoterapię?

Czy psychoterapia rzeczywiście działa

Bardzo ważną częścią tego, co sprawia, że psychoterapia działa, jest współpraca między psychologiem a pacjentem, aby osiągnąć cele pacjenta. Bądź więc aktywnym, zaangażowanym uczestnikiem psychoterapii. Pomóż ustalić cele leczenia, współpracuj ze swoim psychologiem, aby opracować harmonogram działania. Zadawaj pytania dotyczące planu leczenia. Jeśli uważasz, że sesja nie poszła dobrze, podziel się tą opinią i porozmawiaj, aby psycholog mógł lepiej zareagować i dostosować leczenie do twoich potrzeb.

Ponieważ zmiana zachowania jest trudna, praktyka i terapia jest również kluczowa. Łatwo jest wrócić do starych wzorców myślenia i zachowania, więc zachowaj ostrożność między sesjami. Zwróć uwagę, jak reagujesz na różne rzeczy i wykorzystaj to, czego się uczysz podczas sesji z psychologiem, i zastosuj w rzeczywistych sytuacjach. W ten sposób zmienisz swoje negatywne działania i emocje na pozytywne. Dzięki temu szybciej przejdziesz psychoterapię i utrzymasz swoje postępy po jej zakończeniu.

Gabinet Ego – Nina Turek – Psychoterapia to odpowiednie rozwiązanie dla wielu osób. Aby sesje psychoterapii były jak najbardziej skuteczne, pacjent musi być otwarty i szczery w swoich najbardziej prywatnych myślach i zachowaniach. To może być dość stresujące, ale nie musisz się martwić o dyskrecję psychologa, nie podzieli się on z nikim twoimi sekretami, z wyjątkiem najbardziej ekstremalnych sytuacji. Jeśli na przykład ujawnisz, że planujesz skrzywdzić siebie lub innych, psycholog ma obowiązek zgłosić to władzom dla twojego własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych osób. Psycholog może być również zobowiązany do udzielenia pewnych informacji w sprawach sądowych.